Biyografi

Salih Köksalan, 1954’te Ankara’da doğdu. 1965 yılında Maltepe İlkokulu, 1972 Ankara Koleji Lise, 1978 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi – Mimarlık Bölümünden mezun oldu. 1991 yılına kadar mimarlık yapan Salih Köksalan, bu tarihten sonra tam zamanlı olarak resim yapmaya başladı.

İlk sergisi bir portre sergisiydi ve bu sergiden sonra 6 yıl boyunca kendisini daha iyi ifade edebilmenin yollarını keşfetmek için hiç sergi açmadı. 1997’de Ankara’da ikinci sergisini açtı ve bu tarihten beri de Ankara, İstanbul, Houston, New York, Münih ve Berlin’de galerilerde çalışmalarını sergilemektedir. Ayrıca, Türkiye’de Ankara, İstanbul, Antalya’da; yurt dışında Bükreş, Romanya, ve Soçi, Rusya’da duvarları boyadı.

Salih Köksalan sanatı rastlantılar üzerine olan, kendi kendini eğitmiş bir sanatçıdır. O figürlerini rastgele ancak belli konu içerisinde canvas üzerinde çalıştığı fırça darbelerinde bulmaya çalışır. O çalışmalarını kahve telvesi okuma sanatına benzetir. Fırça darbelerine bakarken gördüğünü yorumlamaya çalışmak gibi. O bu benzerliklerin kahve içenlerde, kahve falı bakanlarda, kahve fincanı boyayanlarda ve bakanlarda da görüldüğünü düşünür.

Köksalan, 2003 senesinde Arjantin Tangosunu keşfetti ve hayran kaldı. Ekim 2005’de Buenos Aires’i ziyaret ettikten sonra, Arjantin Tangosunu çalışmalarına yansıttı; dans sırasında hissettiği yoğun duyguları ifade etmeye çalıştı. O günden beri “Boyanan Bir Üzgün Düşünce” konusu ile Tango çalışmalarını sergiledi. 2006’da, Istanbul Tango Festivali, İstanbul Tango Ritüeli Festivali, Ankara; 2007’de Texas, Houstan, New York, Münih, Berlin çalışmaların sergilendiği yerler arasındadır.

Halen çalışmalarına Ankara da devam eden Salih Köksalan, Türkiye içinde ve yurtdışında çeşitli duvar resimleri uygulamaları da yaptı.